Na co zwrócić uwagę przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków musi spełniać wiele warunków technicznych i środowiskowych. Dlatego, zanim zapadnie decyzja o jej budowie, trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czy warunki terenowe pozwalają na jej budowę oraz uzyskać zgodę na budowę danej jednostki samorządu terytorialnego. Wyposażeni w projekt budowy oczyszczalni jesteśmy gotowi by sprawdzić dostępne możliwości i wybrać odpowiedni jej rodzaj.

Ważne decyzje dotyczą przede wszystkim:

  • Lokalizacji i sposobu użytkowana – oczyszczalnie biologiczne bazują na osadzie czynnym (mikroorganizmach doczyszczających ścieki na poziomie mikrobiologicznym), dlatego ważny jest regularny dopływ ścieków bytowych (z domów jednorodzinnych, pensjonatów, żłobków, przedszkoli, zakładów pracy). Oczyszczalnia nie sprawdzi się w miejscach zamieszkałych okresowo (np. domki letniskowe), oraz w miejscach gdzie odprowadzane są chemiczne ścieki poprodukcyjne (oleje, smary).
  • Czynności jakie należy wykonywać przy obsłudze oczyszczalni czyli np.:

- jak często należy wywieźć zalegający osad ( zanieczyszczenia stałe itp.),

- czy i jak często należy kontrolować przyrastający osad czynny (bakterie), warto sprawdzić czy dana oczyszczalnia w sposób automatyczny reguluje poziom osadu czynnego (bakterii) w reaktorze. Przykładem takiej oczyszczalni jest HYDRO – ACTIVE (typ SBR).

  • Wielkości oczyszczalni - dobiera się ją do ilości powstających w domu ścieków. Można posłużyć się odczytem z wodomierza, dodając do wyliczonej średniej 10-20%. Zaobserwowane średnie zużycie dla domów wynosi od 80l do 130l na dobę na mieszkańca. Wielkość oczyszczalnie można określić również podając liczbę domowników. Jest to RLM - równoważna liczba mieszkańców – np. 2-4 RLM, 4-6 RLM. Ważna jest również pojemność zbiornika względem ilości użytkowników.
  • Materiału osadnika - powinien być przede wszystkim szczelny, trwały, odporny na korozję i substancje zawarte w ściekach. Najpopularniejsze zbiorniki wykonane są z tworzyw sztucznych – polietylenu wysokiej gęstości lub żywic poliestrowych. Są lekkie, łatwe w transporcie i montażu. Producenci dbają o to by oczyszczalnie miały zwartą formę. Przykładem takiego kompaktowego rozwiązania jest oczyszczalnia Kingspan Bioficient, Biodisc.
  • Oczyszczalnie powinny spełniać normę EN 12566-3:2005+A2:2013 - 90% oczyszczalni z napowietrzaniem spełnia tę normę. Warto przy tym nadmienić, że im większa aglomeracja tym większe wymagania dotyczące jakości ścieku oczyszczonego. Z tego powodu producenci wprowadzają szereg rozwiązań wspomagających doczyszczanie ścieków np. EKO BIO seria BIOCh.

Udostępnij: